Jak zmyć farbę ze skóry?
Impreza urodzinowa, dziecięcy bal, ale też rodzinny piknik czy wydarzenie plenerowe to okazja do spróbowania nowej i ekscytującej przygody związanej ze zdobieniem twarzy. Piękne wzory naśladujące charakterystycznie wyglądające zwierzęta, bohaterów dziecięcych bajek, filmów, komiksów czy gier komputerowych, a także różne abstrakcyjne i wielokolorowe połączenia to zaledwie kilka z nieograniczonego rezerwuaru możliwości, jakie oferuje korzystanie z farb do malowania twarzy. Użycie farbek, specjalnego kremu koloryzującego czy wygodnej farby w sztyfcie to nie tylko możliwość uzyskania spektakularnych efektów, ale także wspaniała zabawa i sposób na spędzenie większej ilości czasu z dzieckiem. Rodzice często mają jednak obawy co do stosowania takich środków, zastanawiając się, czy są one bezpieczne. Wiele osób boi się też czy łatwo da się je usunąć. Przekonajmy się, czy farbki do twarzy zapewniają bezpieczeństwo i zobaczmy, jak można się pozbyć stworzonego wzoru.
Czy farbki do twarzy i makijaż dziecięcy jest bezpieczny dla zdrowia?
Masowanie twarzy to wiele emocji i wspaniałej zabawy, a przy odrobinie wprawy pozwala na tworzenie niesamowicie wyglądających malunków. Dziecięca skóra jest jednak bardzo wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom. Wielu rodziców zdaje sobie też sprawę, że różne dolegliwości dermatologiczne są kłopotliwe w leczeniu, a w dobrze widocznym miejscu mogą stać się pretekstem do tego, by dziecko stało się obiektem przykrych żartów i docinków. Kwestia bezpieczeństwa używania tego rodzaju produktów jest więc absolutnie najważniejsza.
Farbki do twarzy oraz produkty do makijażu nie mogą zawierać żadnych szkodliwych substancji i muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła. Ważne by nie były toksyczne i nie znalazły się w nich nawet śladowe ilości metali ciężkich, które są nieraz dodawane do rozmaitych pigmentów dla poprawienia ich kolorystyki. W przypadku farb do twarzy dla dzieci najlepiej wybierać produkty, które były testowane dermatologicznie oraz zawierają naturalne i sprawdzone składniki dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej. Równie istotne będzie sprawdzenie, czy farbki nie zawierają substancji, które mogą wywołać alergię.
Trzeba pamiętać, że farbek nie powinno się używać, jeśli skóra jest uszkodzona. Nie wolno ich nakładać na świeże zadrapania czy w przypadku, gdy dziecko jest w trakcie leczenia wymagającego używania kremów lub maści stosowanych bezpośrednio na skórę twarzy. Przeciwwskazaniem będzie też leczenie okulistyczne i podawanie wszelkiego rodzaju kropli do oczu lub maści.
Jak bezpiecznie usuwać farbki, kremy i sztyfty ze skóry?
Wielu rodziców podziwiając wspaniałe wzory na twarzach swoich dzieci, często zastanawia się, czy dadzą się one łatwo usunąć. Wizja pobrudzonych ubrań, fotelika samochodowego albo dziecięcej pościeli oraz kłopotliwe pranie i czyszczenie odstrasza od swobodnego eksperymentowania i cieszenia się wraz z dzieckiem. Obawy tego rodzaju są jednak zupełnie bezpodstawne. Farby i makijaże dziecięce bardzo dobrze trzymają się na skórze i z pewnością „nie spłyną” w czasie imprezy czy zajęć plastycznych, nie będzie jednak żadnych problemów z usunięciem ich po powrocie do domu.
Farbki do malowania twarzy i makijaże dziecięce w kremach lub sztyftach można bez problemu usunąć za pomocą wody z mydłem. Jeśli boimy się, że mydliny dostaną się do oczu i wywołają ich podrażnienie, można też zdecydować się na delikatny i hipoalergiczny płyn do demakijażu. Dobrze sprawdzi się tu każdy rodzaj produktu, jednak warto skorzystać z płynu micelarnego do wrażliwej skóry pozbawionego alkoholu. Farbki najwygodniej zmywa się przy pomocy typowych płatków kosmetycznych do demakijażu, zwłaszcza gdy używamy płynu. Poręczniejsze od płynu micelarnego i płatków kosmetycznych mogą okazać się chusteczki nawilżane. Zarówno te dla niemowląt, jak i te do demakijażu usuną farbę skutecznie i w prosty sposób, bez powodowania podrażnień i ryzyka dostania się płynu do oka.
Rodzice powinni pamiętać, by do malowania twarzy nigdy nie używać produktów, które nie są do tego przeznaczone. Zwykłe farbki mogą być powodem podrażnień, nawet jeśli zawierają składniki w pełni bezpieczne, gdy dziecko się nimi pobrudzi, to jednak nie pokrywają one nigdy tak dużej części szczególnie wrażliwej twarzy. Nie można też zapomnieć o stosowaniu odpowiednich akcesoriów – pędzelków lub gąbek.
Kupując produkty od sprawdzonego producenta, rodzice zyskują gwarancję jakości i nie muszą się obawiać ani podrażnień, ani problemów z usunięciem malunków. Farbki do twarzy to świetna zabawa i wiele radości dla dzieci. Z pewnością warto z nich skorzystać przy najbliższej nadarzającej się okazji, a zdjęcie uśmiechniętej twarzy umalowanej pociechy będzie wspaniałą ozdobą rodzinnego albumu.